O NAS

Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna to stowarzyszenie mające na celu prezentowanie muzyki nieobojętnej, pełnej emocji i zapadającej w pamięć dzięki wyjątkowym interpretacjom. Wierzymy, że wykonanie dzieła muzycznego to znacznie więcej niż zrealizowanie zapisanych przez kompozytora nut oraz pauz, a materiał dźwiękowy to jedynie sugestia znacznie większej całości. Podejmujemy się wykonywania różnych gatunków – od muzyki klasycznej, przez muzykę do filmów i gier wideo, aż po muzykę rozrywkową. Jest to możliwe dzięki temu, że zrzeszamy ponad 30 młodych artystów, tworząc przestrzeń do rozwoju dla instrumentalistów, dyrygentów oraz kompozytorów.

Aleksandra Świdurska, Grzegorz Tutkaj oraz Karolina Hajduczenia z komisji rewizyjnej

Aby zobaczyć cały skład naszej orkiestry z podziałem na instrumenty, wejdź w zakładkę SKŁAD ORKIESTRY.


Życie bez muzyki byłoby błędem, twierdził Fryderyk Nietzsche. Wszyscy w Orkiestrze podzielamy jego zdanie. Choć jesteśmy na różnych etapach muzycznej edukacji, łączy nas pasja do wspólnego grania. Chcemy, by naszą codzienność wciąż wypełniała ta wyjątkowa dziedzina sztuki − dlatego razem tworzymy Wrocławską Orkiestrę Wszechmuzyczną.

W czwartkowe wieczory przychodzimy na (piękny!) Ostrów Tumski, gdzie mieści się nasza sala prób. Mosiężne drzwi, drewniane schody prowadzące do podziemia, ceglane ściany, kolumny, łukowe przejścia i sięgające ziemi kotary… Klimatyczne miejsce to tylko początek, bo przecież wspaniali ludzie i dobra muzyka najlepiej tworzą atmosferę. Dbamy więc o relacje − zarówno ze sobą nawzajem, jak i z naszymi instrumentami. Oznacza to przede wszystkim wiele godzin spędzanego wspólnie czasu… zarówno z tymi pierwszymi, jak i drugimi 😉


Co jako Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna tworzymy?

Dążymy do tworzenia muzyki na jak najwyższym poziomie. Chcemy, by wykonywane przez nas utwory odznaczały się muzycznym zrozumieniem ich formy, specyfiki i charakteru; by każdy instrumentalista jak najlepiej grał swoją partię, mając świadomość, jaka jest jego rola w całości. A przede wszystkim − pragniemy dzielić się radością ze wspólnego muzykowania!


Każdy z nas zdobył lub wciąż zdobywa wykształcenie muzyczne; dzięki temu nie nazwiemy się zespołem amatorskim. Choć nie jesteśmy jeszcze w pełni doświadczonymi profesjonalistami, cały czas się rozwijamy, uczymy. Mamy też swobodę działania, której często brak zawodowym orkiestrom.


Co gramy?

Wszystko, co chcemy! Wykonujemy muzykę różnych epok, od barokowej po współczesną. Sięgamy po oryginalne dzieła wielkich kompozytorów, opracowania i aranżacje dopasowane do naszego składu oraz własne, autorskie utwory. Nie boimy się różnorodności: muzyka klasyczna, filmowa czy z gier komputerowych, utwory sakralne, patriotyczne, rozrywkowe… Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i propozycje.


Gdzie i na jakich wydarzeniach można nas spotkać?

Jesteśmy orkiestrą wrocławską, dlatego to tu, we Wrocławiu, można usłyszeć nas najczęściej. Jednak świat jest piękny, a my z chęcią wybierzemy się poza granice miasta, aby go zwiedzić – oczywiście z naszymi instrumentami!

Bale, śluby, koncerty – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest muzyka – tam jest też szansa, że się pojawimy.


Kiedy?

Przez cały rok! Co tydzień spotykamy się na próbie, aby jak najlepiej przygotować się do kolejnych wydarzeń, które odbywają się od stycznia do grudnia.


I co my z tego mamy?

Celem Wrocławskiej Orkiestry Wszechmuzycznej jest nie tylko dostarczanie wrażeń muzycznych, ale również nieustanny rozwój jej członków. To stworzenie przestrzeni, w której będziemy mogli zdobywać doświadczenie w graniu zespołowym, rozumieniu naszej roli w wykonywanych utworach. Celujemy w kształcenie muzycznej wrażliwości i uważności. Chcemy zdobywać coraz większą świadomość i wiedzę, jak dobrze podejść do każdej kompozycji i wspólnie osiągnąć zamierzony efekt. Wierzymy, że w ten sposób zyskamy nie tylko jako zespół, ale także indywidualnie jako młodzi muzycy. Oczywiście nie pomijamy roli dobrej atmosfery, integracji oraz inspirujących znajomości, i dbamy również o te aspekty.

Jesteśmy otwarci na propozycje koncertowe i wszelką formę współpracy – zapraszamy do kontaktu!

Będziemy również bardzo wdzięczni, gdybyś zechciał wesprzeć naszą działalność!


Autorką sesji fotograficznej orkiestry jest Maria Jakubik